Kategoria:

Finanse

Reklama

Polska, gdzie działa już ponad 100 portugalskich spółek, stała się nieodzownym elementem stabilności gospodarki Portugalii. Jak podkreślają lizbońskie media, słabsze wyniki polskiej gospodarki mają bezpośredni wpływ na sytuację ekonomiczną w Portugalii. Jako przykład wskazywana jest m.in. Biedronka.

Telewizja SIC oraz tygodnik „Expresso” zwracają uwagę na rosnące uzależnienie Portugalii od polskiego rynku. Przykładem tego jest spadek wartości akcji Jeronimo Martins, właściciela sieci Biedronka, na lizbońskiej giełdzie pod koniec lipca, po ogłoszeniu słabszych wyników finansowych.

„Z powodu gorszych wyników Biedronki akcje Jeronimo Martins drastycznie straciły na wartości” – odnotowała telewizja SIC. Przypomniano również, że na polskim rynku aktywnie działają także koncern energetyczny EDP oraz portugalski bank BCP, większościowy udziałowiec Banku Millennium.

Strony: 1 2 3

Reklama

Stopa inflacji w Argentynie wyniosła 276% w ciągu ostatnich 12 miesięcy, a zmieniająca się dieta mieszkańców kraju jest wyraźnym dowodem na jej szybki wzrost. Popyt na wołowinę, podstawową żywność w Argentynie, spada, ponieważ ludzie przestawiają się na tańsze źródła białka, takie jak wieprzowina i kurczak. Niektórzy eksperci przewidują 600-procentowy wzrost cen w tym roku, więc steki nie są jeszcze na stole.
I choć Argentyńczycy dopiero teraz zaczęli myśleć o zmianie swojej diety (w przeliczeniu na jednego mieszkańca spożywa się tu dwa razy więcej wołowiny niż w Stanach Zjednoczonych), od dziesięcioleci znajdowali sposoby na wymianę coraz tańszego peso. Na przykład, od co najmniej 50 lat Argentyńczycy korzystają z czarnorynkowych biur, aby nabyć dolary; są one nazywane cuevas (jaskinie) lub arbolitos (drzewa). Najbardziej znane z nich działają na Florida Street, jednej z najbardziej ruchliwych dzielnic stolicy Buenos Aires.

Stablecoiny powiązane z amerykańską walutą nie są sprzeczne z koncepcją dolaryzacji, ale znalezienie bezpiecznego sposobu ich nabycia, przechowywania i używania pozostawia się w gestii kupującego. Argentyński rząd nie gwarantuje znaczących mechanizmów ochrony dla posiadaczy kryptowalut.

Strony: 1 2 3

Reklama

Dla Joe Bidena inflacja nie tylko szkodzi mu politycznie, ale także wpływa na niego osobiście. Prezydent USA zarabia stałe 400 000 USD rocznie, ale wraz z niedawnym wzrostem inflacji siła nabywcza pensji Bidena jest obecnie o 18 procent niższa niż w momencie objęcia przez niego urzędu. A najgorsze może dopiero nadejść: jeśli inflacja utrzyma się na obecnym poziomie, amerykański Forbes szacuje, że do 2028 r. ktokolwiek będzie u władzy, będzie zarabiał mniej niż wszyscy jego poprzednicy.

Aby szczegółowo zrozumieć, jak do tego doszło, nie jest nierozsądne rozpoczynanie od końca XVIII wieku – Stany Zjednoczone nie miały wówczas prezydenta. Po niedawnym uwolnieniu się od króla Jerzego III, Ojcowie Założyciele opracowali konstytucję, zgodnie z którą głowa państwa nie zasiada na tronie na zawsze, ale nadal otrzymuje bardzo komfortowe warunki.

Strony: 1 2 3

Reklama

Wiele krajów Ameryki Łacińskiej cierpi na chroniczne deficyty budżetowe. Wynika to z niestabilności politycznej, wysokiego poziomu korupcji i faktu, że baza podatkowa w tych krajach jest często niewystarczająca ze względu na duży udział szarej strefy. Populistyczne rządy często zwiększają wydatki publiczne, pokrywając wynikające z tego deficyty budżetowe za pomocą „prasy drukarskiej”.
W regularnych odstępach czasu w jednej lub drugiej części regionu dochodzi do „eksplozji inflacyjnych” spowodowanych wzrostem podaży pieniądza bez realnego wzrostu gospodarczego.

Strony: 1 2 3

Reklama

Duńska firma farmaceutyczna Novo Nordisk stała się drugą europejską spółką, której wartość rynkowa przekroczyła 500 mld USD. Na kopenhaskiej giełdzie papierów wartościowych (Nasdaq Copenhagen) na początku notowań wartość papierów Novo Nordisk (Novo-B) wzrosła o 4,1% do 778,9 DKK. Na nowojorskiej giełdzie paragony Novo Nordisk (NVO) wzrosły o 5,46% do 114,97 USD.

Wcześniej tylko francuski koncern dywersyfikacyjny (Louis Vuitton Moët Hennessy) LVMH, który jest właścicielem marek Christian Dior, Louis Vuitton, Givenchy, Guerlain, Moët & Chandon, Hennessy i Chaumet, zdołał pokonać granicę 500 mld USD.
Wzrost popytu na papiery Novo Nordisk był napędzany przez publikację sprawozdań finansowych i optymistyczne prognozy sprzedaży popularnych leków, w tym leku odchudzającego Wegovy i powiązanego z nim leku na cukrzycę Ozempic.

Strony: 1 2 3

Reklama

Według wstępnych danych Eurostatu, łączny PKB krajów UE i strefy euro w czwartym kwartale wykazał zerowy wzrost kwartał do kwartału. Ostateczne dane dotyczące PKB w czwartym kwartale zostaną opublikowane później, ale według wstępnych obliczeń statystyków, UE i strefie euro udało się uniknąć technicznej recesji, której jedną z głównych oznak jest spadek gospodarki przez dwa kolejne kwartały. W trzecim kwartale wartość ta spadła o 0,1 procent.

Zerowy trend PKB w czwartym kwartale był zaskoczeniem. W szczególności ekonomiści ankietowani przez The Wall Street Journal prognozowali spadek PKB strefy euro o 0,1%, a w rezultacie początek technicznej recesji. W ujęciu rok do roku PKB strefy euro wzrósł o 0,1%.

Strony: 1 2 3

Reklama